Jeśli podejrzewasz, że masz koronawirusa, co robić? Kiedy dzwonić po karetkę?

Podejrzenie koronawirusa w Koszalinie. Szpital zawiadamia służby kryzysowe  - Styl życia - Gazeta Prawna - wiadomości, podatki, prawo, biznes i finanse

Podejrzewam, że mam koronawirusa. Co mam robić krok po kroku? W przypadku wątpliwości należy skorzystać z teleporady lekarskiej, czyli konsultacji na odległość. Gdzie znaleźć dane kontaktowe i szczegółowe informacje? Jak się zachować zarówno w domu, jak i na zewnątrz?

1. Podejrzenie koronawirusa

„Chyba mam koronawirusa” – jeśli pojawia się taka myśl, należy przede wszystkim zachować spokój i właściwie zareagować. Zdecydowane, odpowiednie i odpowiedzialne działanie służy nie tylko bezpieczeństwu samego pacjenta, ale i innych: jego bliskich, przypadkowo spotkanych osób czy personelu medycznego.

2. Objawy zakażenia koronawirusem

Aby móc właściwie reagować, bardzo ważne jest, by wiedzieć, jakie objawy wskazują na objawy choroby COVID-19, wywołanej zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.

Objawy zakażenia koronawirusem łatwo pomylić z grypą. Najczęściej pojawia się:

  • gorączka,której nie można zbić lekami,
  • utrata węchu i smaku,
  • kaszel,
  • duszności,
  • bóle mięśni.
  • zmęczenie,
  • ból głowy,
  • mdłości i/lub biegunka.

Wirus wywołuje zakażenie układu oddechowego, którego skutkiem może być między innymi zapalenie płuc lub niewydolność oddechowa. Warto również pamiętać, że wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, osiada też na przedmiotach i powierzchniach wokół osoby zakażonej. Czas wylęgania infekcji koronawirusa wynosi od 2 do 14 dni. W tym czasie nie obserwuje się objawów zakażenia, jednak patogen namnaża się, może się przenosić na kolejne osoby. W świetle tych doniesień najważniejsze jest częste mycie rąk, zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej i zachowanie dystansu społecznego.

3. Co robić w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem?

W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem najważniejsze jest zachowanie zasad bezpieczeństwa. Nie należy samemu zgłaszać się do szpitala, bez wcześniejszego poinformowania pracującego tam personelu. To narażenie zdrowia i życia innych pacjentów. Co zatem robić krok po kroku?

Krok 1: W przypadku zaobserwowania u siebie objawów mogących wskazywać na zakażenie SARS-Cov-2, w pierwszej kolejności należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu (POZ), który oceni stan pacjenta w czasie teleporady. Dotyczy to wszystkich pacjentów, niezależnie od tego czy korzystają z państwowej czy prywatnej opieki zdrowotnej. Do lekarza pierwszego kontaktu warto zadzwonić także wtedy, jeśli sami nie mamy objawów choroby, ale mieliśmy kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarz może wystawić skierowanie na wykonanie testu PCR – wówczas test jest bezpłatny.

Krok 2: Aby wykonać test należy pojechać do tzw. mobilnego punktu pobrania wymazów. Ważne jest jednak, aby nie jechać tam komunikacją miejską ani taksówką – można w ten sposób zarazić innych. Do punktu należy udać się własnym samochodem lub poprosić kogoś z najbliższej rodziny (kto mieszka w tym samym gospodarstwie domowym) o zawiezienie na miejsce. Takie testy można wykonać także bez skierowania od lekarza, wówczas test kosztuje ok. 500 złotych. Czas oczekiwania na badanie zależy od liczby chętnych. Uwaga! Dwie godziny przed wykonaniem testu: nie jedz, nie myj zębów, nie żuj gumy do żucia, nie przyjmuj leków i nie pal.

Giżycka Ochrona Zdrowia Sp. z o. o.

Punkt pobrań
Warszawska 41
11-500 Giżycko

Kontakt z placówką

874296692

Godziny przyjęć

poniedziałek: 07:00-11:05
wtorek: 07:00-11:05
środa: 07:00-11:05
czwartek: 07:00-11:05
piątek: 07:00-11:05
sobota: 07:00-11:05
niedziela: 07:00-11:05

Krok 3: Jeśli pacjent czuje się bardzo źle, ma wyjątkowo ciężkie objawy i nie jest w stanie samodzielnie dotrzeć do punktu pobrań wymazów, lekarz może zlecić, aby karetka wymazowa przyjechała do jego domu. Nie należy samemu zgłaszać się do szpitala.

Krok 4: Na wynik testu zrobionego w mobilnym punkcie czeka się kilka dni – trafia on bezpośrednio do lekarza POZ, który informuje nas o nim (niezależnie od wyniku) i decyduje, co dalej. Jeśli wynik będzie negatywny, należy zostać w domu i próbować leczyć się dostępnymi w domu syropami, tabletkami lub poprosić o receptę na antybiotyki.

Krok 5: W przypadku uzyskania wyniku pozytywnego lekarz zaleca domową izolację. Najlepiej, aby kwarantannie poddali się wszyscy domownicy. Zwykle trwa 10 dni.

Krok 6: Jeśli pacjent zaczyna czuć się coraz gorzej, lekarz jest zobowiązany zorganizować mu transport na oddział zakaźny, gdzie zostanie objęty specjalistyczną pomocą. Musi również poinformować sanepid o kolejnym przypadku zakażenia, aby personel mógł dotrzeć do osób, z którymi chory miał kontakt.

Kwarantanna dla osób, które miały kontakt z osobą zakażoną

Obecnie pandemia przybrała taki rozmiar, że trudno jest wysłać na kwarantannę wszystkich. Wobec tego zaleca się, aby osoby, które miały kontakt z zakażoną osobą pozostały w domu (i przykładowo pracowały zdalnie). Obecnie kwarantanna dla takich osób wynosi ok. 10 dni. W tym czasie należy obserwować swój organizm, mierzyć temperaturę i telefonicznie skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią niepokojące objawy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogłoszenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.