Kampania ,,Biała Wstążka”

Kampania „Biała Wstążka” to największa na świecie prowadzona w ponad 55 krajach świata międzynarodowa kampania społeczna skierowana do mężczyzn, mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet. Rozpoczęła się w 1991 roku w Kanadzie – właśnie wtedy w przeciągu zaledwie sześciu tygodni 100 tyś. mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę jako symbol osobistej deklaracji, że nigdy nie będą sprawcą przemocy wobec kobiet i będą reagować widząc przemoc wobec kobiet. Kampania odbywa się w ramach światowych 16 Dni przeciw przemocy ze względu na płeć. Początek 16 Dni przeciw przemocy wobec kobiet  to 25 listopada –  Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet , który  upamiętnia dzień zamordowania działaczek na rzecz praw człowieka, sióstr Mirabal, w 1960 r. w Republice Dominikany. 6 grudnia upamiętnia wydarzenia z 1989 r., kiedy w budynku politechniki w Montrealu mężczyzna zastrzelił 14 kobiet i ranił 13 innych osób. Oświadczył, że zrobił to, bo jego zdaniem kobiety nie powinny kończyć studiów technicznych. 16 Dni przeciw przemocy ze względu na płeć kończy 10 grudnia Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – jest to podkreślenie, że przemoc wobec kobiet jest łamaniem podstawowych praw człowieka.

Celem kampanii jest przeciwdziałanie przemocy w szczególności wobec kobiet i w rodzinie, pokazanie, że mężczyźni wspierają kobiety i również są przeciwni stosowaniu wobec nich przemocy.

Biała wstążka symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania.

Warto wiedzieć, że po pomoc można zgłosić się w każdym momencie życia i może to zrobić zarówno „ofiara” przemocy, „sprawca” przemocy, jak i świadek przemocy w rodzinie. Należy zrobić pierwszy krok i zgłosić się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wydminach, gdzie można uzyskać wsparcie oraz informację o formach i miejscach pomocy świadczonej na terenie gminy Wydminy.

W ramach Kampanii „Biała Wstążka”

w dniu 03.12.2016r.

od godz. 8.30 do godz. 12.00

w Punkcie Konsultacyjnym w Wydminach

w Świetlicy „Tęczowa Kraina” na parterze, zorganizowane zostaną

otwarte drzwi” osobom doznającym przemocy w rodzinie.

Będzie można uzyskać informację n/t wsparcia i pomocy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wyniki I etapu naboru na wolne stanowisko urzędnicze – Psycholog dziecięcy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.