Aktywność społeczna Gajrowskich, Łękuka, Orłowa

To zaczynamy! 🙂

15 czerwca 2015 r. w Orłowie odbyło się spotkanie z mieszkańcami Gajrowskich, Łękuka i Orłowa. Tematem było wskazanie możliwości rozwoju społeczności lokalnej. Była to również możliwość do głębszego i bezpośredniego poznania problemów społecznych, z którymi borykają się mieszkańcy, a tym samym poszukiwania sposobów na ich rozwiązanie. Było to pierwsze tego typu spotkanie z mieszkańcami, ale na pewno nie ostatnie. Dzięki nawiązanej współpracy z Ośrodkiem Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Ełku możliwym będzie organizowanie cyklicznych spotkań mających na celu wypracowanie planu działania na inicjatywy społeczne tych wsi (kolejne spotkanie  już w następnym tygodniu).

We wczorajszym spotkaniu, poza mieszkańcami, udział wzięli: Pan Grzegorz Stachurski – animator, doradca w Ośrodku Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Ełku, Pani Maria Dolecka – Zastępca Wójta Gminy Wydminy oraz Pan Artur Grygiencza – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wydminach.

Przykładem pozytywnych przemian w społeczności lokalnej jest miejscowość Berkowo. Dzięki oddolnym inicjatywom mieszkańców udaje się z dnia na dzień zmieniać rzeczywistość. O procesie zmian w Berkowie można przeczytać tutaj.

[su_custom_gallery source=”media: 1352,1353,1354,1355,1356″ limit=”100″ link=”lightbox” title=”never”]


Strona na FB

Na pierwsze reakcje nie trzeba było długo czekać. Tego samego dnia, tj. 15 czerwca 2015 roku, mieszkańcy tych wsi utworzyli Fan Page na portalu społecznościowym Facebook. Hasłem przewodnim tej społeczności jest: Aktywizacja społeczności lokalnej, poprzez otwarcie się na potrzeby mieszkańców”. Tym samym ogłoszony został konkurs na nazwę społecznej inicjatywy. Zachęcamy do „polubienia” strony na FB


15 czerwca 2015

Jesteśmy na świeżo po dzisiejszym spotkaniu w świetlicy w Orłowie. Było wiele pozytywnych emocji i komentarzy. Chcemy podziękować wszystkim mieszkańcom za przybycie i odzew na zaproszenie. Dziękujemy tez panu Grzegorzowi Stachurskiemu pani Wójt Marii Doleckiej, panu Kamilowi Purłan oraz panu Arturowi Grygiencza. Do zobaczenia już za tydzień tj. 22.06.2015 r o godz. 16.00 w budynku Caritas w Orłowie. przyprowadzicie koniecznie sąsiadów.

Tekst: Facebook


19 czerwca 2015

Jeśli macie informacje gdzie w naszych miejscowościach znajdowały się sklepy, warsztaty rzemieślnicze, gospody, zakłady, młyny itp. informacje na temat ich właścicieli, stare zdjęcia naszych miejscowości słowem wszystko co się z nimi wiąże, proszę o kontakt poprzez facebook. Może to być przyczynek np. do wystawy, może szlaku historycznego albo opowieści o losach ludzi tu zamieszkałych. Poniżej zamieszczam foto grobów żołnierzy rosyjskich, które znajdowały się na terenie ogrodu kościelnego dawnego kościoła ewangelickiego w Orłowie. Obecnie jest tylko jeden grób kpt. Gierasimowa może ktoś wie ile ich było, dlaczego te groby zostały zlikwidowane kiedy to było i dlaczego tak się stało?

Tekst: Facebook


21 czerwca 2015

To już jutro w poniedziałek 22 czerwca o godz. 16.00 spotykamy się na świetlicy caritas w Orłowie. Czy masz już pomysł co chciałbyś zmienić, uczynić aby poprawić komunikacje miedzy ludzką ?Odmieniając siebie, odmieniasz swoja wieś, dajesz wiele dobrego, pokazujesz dobry przykład dla Twoich dzieci i innych osób. Przyjdź koniecznie i zabierz sąsiada. Każda droga zaczyna się od zrobienia pierwszego kroku. Prosimy o promowanie tego postu.

Tekst: Facebook


25 czerwca 2015

Kolejne spotkanie już za nami. Były wymiany zdań czasem nawet dość ostre, ale i padły pierwsze konkretne propozycje ewentualnych działań.Został nam zaledwie tydzień do przygotowania pomysłów, co Ja, TY chcesz zrobić dla siebie, wioski w której mieszkasz? Czy się poddasz? czy podejmiesz wyzwanie? Nic się nie zmieni jeśli Ty o tym nie zdecydujesz.
Każdy diament trzeba pierw oszlifować, ZOSTAŃ DIAMENTEM!

Tekst: Facebook


10 lipca 2015

Na ostatnim spotkaniu ustalono, że wspólnie zrobimy festyn. Szczegóły omówimy na spotkaniu we wtorek 14 lipca o godz. 16.00 zapraszamy wszystkich którzy chcą się przyłączyć do organizacji.

Tekst: Facebook


30 lipca 2015

Zapraszamy 🙂

W dniu 22 sierpnia na terenie byłej szkoły w Orłowie odbędzie się spotkanie- festyn pt ” Na kocu przy puszczy” na które zapraszamy wszystkich mieszkańców naszych miejscowości i okolic a także turystów. O szczegółach w późniejszym terminie. Teraz zapraszamy do udziału mieszkańców, którzy chcą zaprezentować swoje talenty, kulinarne, rękodzielnicze, i inne. Osoby które chcą pokazać swoje wypieki, nalewki, owoce, wszelkiego rodzaju potrawy, a także szyją, haftują być może robią kosze wiklinowe, lub inne ciekawe rzeczy zapraszamy do kontaktu z nami w celu omówienia szczegółów. Każdy z nas ma jakiś talent zgłoszenia przyjmujemy poprzez facebook lub pod numerem telefonu 793799810 Czekamy na was 🙂

Tekst: Facebook


5 sierpnia 2015 r.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców wsi Gajrowskie, Łękuk Mały, Orłowo, Róg Orłowski na spotkanie które odbędzie się 6 sierpnia (czwartek) o godz. 16.00 w świetlicy caritas w Orłowie. Na spotkaniu między innymi zostanie omówiona kwestia organizacji a raczej dopięcia na ostatni guzik festynu pt ” Na kocu przy puszczy” który ma odbyć się 22 sierpnia na terenie byłej szkoły w Orłowie. Oczywiście zachęcamy do wzięcia udziału mieszkańców w organizacji a także i we wspólnej zabawie w tym dniu. Szczegóły imprezy zostaną zdradzone w najbliższym czasie. Na spotkaniu zostaną poruszone na pewno też inne kwestie dotyczące naszych miejscowości. Bardzo serdecznie zapraszamy.

Tekst: Facebook


6 sierpnia 2015 r.

Jesteśmy po kolejnym spotkaniu które odbyło się dzisiaj o godz. 16.00. Na spotkaniu była poruszona głównie kwestia organizacji pierwszego pikniku pt. „Na kocu przy puszczy” który ma odbyć się 22 sierpnia przy byłej szkole w Orłowie, mamy nadzieje, że ten piknik będzie odbywał się cyklicznie. Na dzisiejszym spotkaniu odwiedzili nas pan Grzegorz Stachurski oraz pan Kamil Purłan. Oczywiście trochę zasmuca nas fakt, iż na spotkaniu pojawiło się tak nie wiele osób, ale to da się nadrobić już dziś bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców wsi: Gajrowskie, Łekuk Mały, Orłowo, Róg Orłowski na spotkanie, które odbędzie się 9 sierpnia o godz. 18.30 w świetlicy caritas w Orłowie.

Tekst: Facebook28 sierpnia 2015 r.

I już po pikniku. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom naszych wsi, turystom, gościom za przybycie. Gościli u nas m.in. pan starosta Wacław Strażewicz wraz z małżonką, wójt Gminy Wydminy Radosław Król z żoną, zastępca wójta pani Maria Dolecka. Słowa podziękowania należą się też panu Grzegorzowi Stachurskiemu Inicjatorowi tego pikniku. Poniżej przedstawiamy relacje foto. Zapraszamy za rok!

Organizatorzy

[su_custom_gallery source=”media: 1411,1412,1413,1414,1415,1416,1417,1418,1419,1420,1421,1422,1423,1424,1425,1426,1427,1428,1429,1430,1431,1432,1433,1434,1435,1436,1437,1438,1439,1440″ limit=”100″ link=”lightbox” title=”never”]